UCT upper campus panorama new 1920x566
UCT upper campus panorama new 768x350

Price List 2025

General / Academic / Business English and IELTS courses cost per week

Lessons per week 20 Lessons 25 Lessons 30 Lessons
1-3 Weeks R 5 660 R 6 740 R 7 690
4-7 Weeks R 5 390 R 6 470 R 7 280
8-11 Weeks R 5 120 R 6 070 R 6 880
12-23 Weeks R 4 580 R 5 390 R 6 200
24+ Weeks R 4 180 R 4 850 R 5 660
Group 292

Language Excursions cost per week

Language Excursions are out-of-classroom communication classes, where your teacher becomes your language guide.

Language Excursions
Lessons per week 30 Lessons
1-3 Weeks R 10 760
4-7 Weeks R 10 490

Private Lessons Fees 

Students who have specific language learning requirements may choose to have one-to-one lessons with a teacher.  The lessons can be scheduled to fit your timetable, and can be combined with other courses.  Private Lessons may suit students in full time work or academic study.

10 Lessons R 9 700
20 Lessons R 18 800
40 Lessons R 35 600
Each Additional Lesson R 890
100 Lessons (52 weeks) R 89 000

Pay in instalments

To make our courses more affordable, ELC offers instalment plans for courses of more than 12 weeks. The following instalment plans are available:

  • Payment every 4 weeks: Course duration of 12, 16, 20 or 24 weeks
  • Payment every 12 weeks: Course duration of 24, 36 or 48 weeks
  • Registration Fee: R 1000
  • Students can start a course on any Monday and study for any number of weeks.
  • The UCT English Language Centre will be closed on all South African public holidays.

Accommodation

The Yellow House Student Residence

Self-catering accommodation with shared kitchen and common area

Standard Room R 3 850 per week R 3 500 per week
Large Room R 4 060 per week R 3 710 per week

Airport Transfer

Transport to and from the Airport

One Way R 700
Return R 1400

Adderley Street Apartments

Studio apartments located in the city centre

Studio Apartment R 4 900 per week R 4 480 per week

Homestay Accommodation

Staying with a South African family.  Homestay is invoiced separately from the course booking.

Shared bathroom R 4 200 per week R 3 780 per week
Private bathroom R 4 690 per week R 4 200 per week
Two people shopping for fresh produce at a neighbour goods market.
Two people shopping for fresh produce at a neighbour goods market.